Šeštadienį Ukmergės rajono Užulėnio kaime rengiamos iškilmingos paminklo pirmajam Lietuvos prezidentui Antanui Smetonai atidengimo iškilmės. Jose dalyvaus ir dabartinis Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda.

Priešais A. Smetonos mokyklą-muziejų, kaip praneša Ukmergės rajono savivaldybė, bus atidengta 2,5 metro aukščio iš bronzos nulieta skulptūra. Ją ant granitinio daugiau nei 0,5 metro aukščio pjedestalo įrengė jos autorius – skulptorius Antanas Žukauskas, o skulptūrą pagal maketą išliejo Vilniaus bendrovės „Savitai“ skulptorius, liedinimo meistras Rolandas Šmitas.

Pasak R. Šmito, skulptūros A. Smetonai gaminimo darbai užtruko 6 mėnesius. Pirmiausia iš molio buvo nulipdytas natūralaus dydžio skulptūros modelis. Po to nuo jo nuimtos vaškinio modelio gamybai reikalingos gipsinės formos. Pagaminus vaškinį modelį pagal jį, atskiromis dalimis, buvo liejama bronza. Iš viso skulptūrai sunaudota daugiau nei 400 kilogramų bronzos.

„Paminklas A. Smetonai ir paminklas J. Basanavičiui, kurį neseniai pastatė Vilniuje, yra pagaminti mūsų įmonėje ir yra mūsų pasididžiavimas“, – teigė R. Šmitas.

Vieta, kurioje Užulėnyje pastatytas paminklas A. Smetonai, pasirinkta neatsitiktinai, skelbia savivaldybė. Buvęs mokyklos pastatas yra kultūros paveldo objektas, turintis vertingąsias savybes, tarp kurių – ir teritorijos struktūra, kurios nederėtų keisti.

Tradiciškai kiekvienais metais rugpjūtį Ukmergės rajone yra rengiamos Smetoninės. Šiemet prezidento gimtinėje bus paminėtas 145-asis jo gimtadienis. Šventė vyks prezidento A. Smetonos dvare – vasaros rezidencijoje Užugirio krašte, Ukmergės rajone.

Šventė „Smetoninės 2019“ – pirmojo Lietuvos Valstybės prezidento Antano Smetonos 145-ųjų gimimo metinių minėjimo renginiai prasidėjo jau penktadienį. Vakare Lėno Šv. Antano Paduviečio bažnyčioje Šv. Mišias už Lietuvą aukojo vyskupas emeritas Jonas Kauneckas ir vietinių parapijų klebonai, bažnyčioje buvo parodytas ir monospektaklis, skirtas prezidentui A. Smetonai „Lietuvą ir lietuvius mylėjau“.

Šeštadienį šventė tęsis – vidurdienį bus iškilmingai atidengtas paminklas, atidaryta Ąžuolų alėja, skirta Vasario 16-osios Lietuvos Nepriklausomybės akto signatarams atminti prie Prezidento Antano Smetonos vasaros rezidencijos – dvaro parke. Vėliau prasidės ir teatralizuotoji dalis – Prezidento Antano Smetonos gimtadienio šventė.

Šaltinis: ELTA

0

Leave a Reply