Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad šią savaitę Kazlų Rūdos savivaldybės Antanavo ir Kazlų Rūdos seniūnijose nustatyti du nauji afrikinio kiaulių maro (AKM) protrūkiai nekomerciniuose ūkiuose. Iš viso nuo metų pradžios Lietuvoje jau užregistruota 15 AKM židinių kiaulių laikymo vietose, 7 iš jų – Kazlų Rūdos savivaldybėje.

Abiejuose ūkiuose, kuriuose nustatyti naujausi AKM protrūkiai, buvo laikoma po 1 kiaulę savo reikmėms. Vienu atveju kiaulių laikytojas, pastebėjęs, kad kiaulė neėda, informavo privatų veterinarijos gydytoją, kuris paėmė mėginį. Atlikus laboratorinius tyrimus, įtarimai pasitvirtino – kiaulei patvirtinta AKM diagnozė.

Kitame, Kazlų Rūdos seniūnijos kaime, ūkininkas paskerdė savo penimą kiaulę. Skerdenos mėginiai, vykdant AKM stebėsenos programą, buvo ištirti dėl AKM ir patvirtinta ši diagnozė.

„Norėtume dar kartą įspėti kiaulių laikytojus, kad AKM virusas ilgai išlieka užkrėstoje teritorijoje. Todėl virusą į ūkį atsinešti galima iš aplinkinių laukų ar miško, grybaujant, uogaujant, dirbant žemės ūkio darbus. Pagal biologinio saugumo nurodymus, kiaules šerti reikia tik termiškai apdorotu pašaru ir griežtai drausti pašaliniams asmenims eiti į tvartus, tuo siekiant išvengti galimo viruso pernešimo iš užkrėstos aplinkos. Nagrinėjant priežastis, kaip AKM virusas galėjo patekti į užkrėstus ūkius, nė vienu atveju nenustatyta, kad virusą į kiaulių laikymo vietą galėjo įnešti užkrėstas šernas. Didžiausia tikimybė, kad tai padarė patys kiaulių savininkai, nepaisydami biologinio saugumo reikalavimų. Kiekvienas kiaulių laikytojas, visų pirma, pats atsako už savo laikomų gyvulių apsaugą“, – pabrėžia VMVT Skubios veiklos skyriaus vedėjas Marius Masiulis.

Šaltinis: ELTA

0

Leave a Reply