Lietuvos žydų bendruomenės (LŽB) pirmininkės Fainos Kukliansky teigimu, profesoriaus Vytauto Landsbergio praėjusią savaitę feisbuke patalpintas eilėraštis, kuriame naudojamas žodis „žydelka“ yra žeidžiantis žydų bendruomenės narių jausmus. LŽB pirmininkė taip pat išreiškė nerimą ir dėl trečiadienį organizuojamo mitingo „Apginkime Lietuvos Didvyrius!“.

„Mes turime nemažai socialinio centro klientų, tarp jų yra (…) žmonių, kurie pergyveno holokaustą. Mes nenorime vėl juos emociškai ir galbūt fiziškai nervuoti. Jie neturi antrą kartą pergyventi to, ką jau pergyveno. Užtenka, kad spaudoje pasirodo tokios eilės, kuriose minima „žydelka“ Šventa Marija. Kažkokiu būdu bendruomenė turi apsaugoti savo narius nuo bereikalingo nervinimosi“, – trečiadienį „Žinių radijui“ sakė F. Kukliansky.

Ji paaiškino, jog V. Landsbergio socialiniame tinkle pasidalintas eilėraštis yra neetiškas dėl jame pavartoto žodžio „žydelka“.

„Ir visiems broliams lietuviams sakau ir sakau iš tikrųjų jau ketvirtį amžiaus: niekada nepamirškite, kad Dievo Motina, kuriai meldžiamės, kurios užtarimo prašome buvo šventa žydelka“, – rašome penktadienį paskelbtame V. Landsbergio feisbuko įraše.

„Mane asmeniškai žodis „žydelka“ žaidžia. Aš to prisiklausiau mokykloje, mano vaikai to prisiklausė mokykloje. (…) Taip, mane žeidžia. Aš esu ne žydelka, aš esu Lietuvos pilietė, aš esu lietuvė žydų kilmės. Ir mane, aš galvoju, kad ne tik mane, šitas žodis žeidžia. Nežinau, kas parašė tą eilėraštį, bet jeigu tai parašė profesorius, tai jis puikiai žino ir tiki, kad tas žodis buvo ne komplimentas, o turintis tam tikrą atspalvį, kuris žeidžia kitą tautybę, kitą žmogų. (…) Tai nepriimtina, nekultūringa galų gale“, – eilėraštį komentavo F. Kukliansky.

LŽB pirmininkės teigimu, antradienį žydų bendruomenei pranešus apie sinagogos ir savo būstinės uždarymą dėl sulauktų grasinimų, yra siekiama apsaugoti žydus nuo aplinkinių neapykantos, o nusikaltėliai, pasak F. Kukliansky, neturėtų būti garbinami.

„Tai tęsiasi gana ilgą laiką. (…) Visa ta istorija su Noreika ir Škirpa tęsiasi jau gana ilgą laiką. Man atrodo, kad nereikėtų akcentuoti tuos visus nemalonius įvykius ir grasinimus, kurie taip pat buvo. Mums yra svarbiausia, kad žmonių, kurie, mūsų supratimu, padarė nusikaltimą žydų tautai, nedarytų didvyriais“, – sakė F. Kukliansky.

ELTA primena, kad Vilniaus miesto savivaldybei nukabinus Jono Noreikos – Generolo Vėtros atminimo lentą dėl pastarojo veiklos prieš žydų tautą bei pervadinus panašiais nusikaltimais kaltinamo K. Škirpos alėjos pavadinimą į Trispalvės, visuomenėje kilo sumaištis. Trečiadienį grupė tautines pažiūras deklaruojančių žmonių, siekdami išreikšti paramą Jonui Noreikai-Generolui Vėtrai bei Kaziui Škirpai, organizuoja mitingą. Tuo tarpu antradienį LŽB išplatino pranešimą apie neribotam laikui uždaromą sinagogą bei būstinę dėl sulauktų grasinimų.

Šaltinis: ELTA

0

Leave a Reply